منوی اصلی سایت
خدمات
۱۳۹۹/۱۲/۰۲

همکاری شهرداری کرمان و اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان برای مناسب‌سازی شهر در ایام ملی و مذهبی

مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان کرمان در دیدار با شهردار کرمان ، اقدامات شهرداری را درخصوص مناسب‌سازی در ایام خاص سال، رضایت‌بخش برشمرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی کرمان،حجت‌الاسلام غلامحسین حقانی مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان کرمان ظهر چهارشنبه در جلسه‌ای که با حضور سید مهران عالم زاده شهردار کرمان، معاونان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی و خدمات شهری شهردار، و دبیر قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) شهرداری کرمان برگزار شد،ضمن اشاره به دغدغۀ سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص مناسب‌سازی شهر در ایام ملی و مذهبی؛ از شهردار کرمان به‌واسطۀ راه‌اندازی قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) و اقدامات داوطلبانه در مناطق محروم، تقدیر کرد.

حجت‌الاسلام حقانی با اشاره به اینکه معمولاًدر مناسبت‌های فرهنگی و مذهبی، درخصوص فضاسازی شهر با چالش‌هایی مواجه هستیم، گفت: این مهم مستلزم پیدا کردن راه‌کاری مناسب است.

وی افزود: بخشی از دغدغۀ ما به شهرداری و بخش دیگر، به مردم و امکانات اداره‌کل تبلیغات اسلامی برمی‌گردد.

مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان کرمان با تأکید بر اینکه اقدامات شهرداری درخصوص مناسب‌سازی در ایام خاص سال، رضایت‌بخش است، اما چندان ملموس نیست، گفت: لازم است راه‌کاری در پیش گرفته شود تا هیئت‌های مذهبی و مساجد هم در این زمینه وارد شوند.

حجت‌الاسلام حقانی افزود: قطعاً واگذاری بخشی از مناسب‌سازی شهر به مردم، نتیجۀ بهتری دربر خواهد داشت و شهرداری می‌تواند در کنار گروه‌های مردمی، نقش حامی و هدایت‌گری داشته باشد.

وی همچنین با ارایۀ پیشنهاد ساختِ پارکی با عنوان «معارف» گفت: در این پارک می‌توانیم به حوزۀ معارف و مذهب بپردازیم و بازی‌ها و طرح‌هایی در این رابطه معرفی کنیم.

مدیر‌کل تبلیغات اسلامی استان کرمان در ادامه، با بیان اینکه مسجدسازی، کاری مردمی است، گفت: شهرداری می‌تواند درخصوص اقدامات پیمانکاری برای ساخت اماکن مذهبی، با مردم همراه شود و در حفظ و نگهداری مساجد، کمک کند.

حجت‌الاسلام حقانی افزود: مساجد مناطق مختلف شهر کرمان، به اضافۀ حاشیۀ شهر، به ۱۸ منطقه تقسیم‌بندی می‌شوند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود اقدامات فرهنگی به‌‌خصوص برنامه‌های ویژه در ایام ملی و مذهبی، برون‌سپاری و بخشی از آن به مساجد واگذار شود.

سیدمهران عالم‌زاده نیز در این راستا گفت: در مناسبت‌های مختلف سعی کردیم فضاسازی شهر را به نحو احسن انجام دهیم؛ زیرا اعتقاد دارم با ظرفیت‌های موجود در شهرداری می‌توان فضای شهر را در کوتاه‌ترین‌زمان دگرگون کرد.

شهردار کرمان با بیان اینکه اقدامات انجام شده بیشتر در مرکز شهر بوده است، بر فضاسازی نقاط مختلف شهر با همکاری گروه‌های مردمی تأکید کرد و گفت: با فضاسازی شهر در ایام خاص، آنقدر نقش حاکمیت را پُررنگ کرده‌ایم که جایی برای مشارکت مردم نگذاشته‌ایم.
وی افزود: وقتی در برنامه‌های مختلف ملی و مذهبی و فضاسازی شهر، زیاد وارد شویم، مردم خود را عقب می‌کشند و کار را به حاکمیت واگذار می‌کنند.
شهردار کرمان ادامه داد: بنابراین، بهتر است ضمن شناسایی گروه‌های خودجوش و مردمی، این‌گونه کارها به مردم واگذار شود.

عالم‌زاده با اشاره به اینکه در هر منطقه از شهر کرمان باید یک رابط قدرتمند مذهبی معرفی و در مرحله بعد، ساختارهای مردمی شناسایی شود، گفت: افراد معرفی‌شده ازسوی اداره‌کل تبلیغات اسلامی، با قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) شهرداری مرتبط ‌می‌شوند.

شهردار کرمان با تأکید بر اینکه در مناسبت‌های مختلف، گروهای سازمان‌یافته به‌صورت داوطلبانه پای کار خواهند آمد، گفت: در این راستا سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و معاونت خدمات شهری شهرداری نیز پای کار هستند تا با ایجاد همدلی و هماهنگی بیشتر، ظرفیت خوبی فراهم شود.

عالم‌زاده بر لزوم شناسایی هرچه زودتر افراد علاقه‌مند در گروه‌های مذهبی، هیئت‌ها، مساجد و تکایا تأکید و بیان کرد: پیشنهاد می‌شود در هر منطقه یک نفر به‌صورت شاخص و پنج نفر به‌صورت رابط شناساسی شوند و ظرفیت تبلیغات اسلامی نیز مدنظر قرار گیرد.

وی در خصوص درخواست مطرح‌شده ازسوی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان برای ساخت پارک «معارف» نیز گفت: بهتر است در همۀ پارک‌ها به موضوعات مذهبی پرداخته شود تا شاهد الگوهای مذهبی در قالب‌های متفاوت در همۀ پارک‌ها باشیم.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان نیز در این نشست گفت: فضا برای مشارکت مردم فراهم است و برای کسانی که در امور فرهنگی اهل کار و فعالیت هستند، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

محمد جهانشاهی افزود: افراد و گروه‌های فعال، شناخته شده‌اند و بارها با آن‌ها کار کرده‌ایم.
معاون خدمات شهری شهردار کرمان نیز در این نشست با ارایۀ پیشنهاد تشکیل شاخۀ فرهنگی قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) شهرداری کرمان گفت: در صورتی که قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) شهرداری، شاخه‌بندی و ساماندهی شود، به نتیجۀ مطلوب‌تری خواهیم رسید.

رامین امیرمداح همچنین در مورد کمک شهرداری در حفظ و نگهداری مساجد شهر گفت: با توجه به اینکه بعضی از مناطق شهر، فاقد سرویس بهداشتی عمومی است، پیشنهاد می‌شود سرویس‌های بهداشتی مساجد در طول شبانه‌روز در اختیار عموم قرار گیرد؛ ضمن اینکه شهرداری هم نگهداری و بهسازی سرویس‌های بهداشتی این مساجد را انجام خواهد داد.


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۲۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
VoteNotSend
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید